top of page

Dejošanas ietekme uz cilvēka veselību

Visiem zināms, ka aktīvs dzīvesveids, sabalansēts uzturs un pozitīvisms ir veselīgas dzīves pamatprincipi, bet svarīgākais ir piekopt veselīgo dzīvesveidu ar prieku. Šobrīd pieejamās sportiskās aktivitātes atver vēl plašākas iespējas aktīvi dzīvot. Viena no sporta aktivitātēm, kas uzlabo gan veselību, gan garastāvokli ir dejas. Dejošanas laikā tiek iesaistīsi visi ķermeņa muskuļi, pat sejas.

Dejošana attīsta izturību, tādejādi uzlabo arī sirdsdarbību un asinsriti. Tas samazina risku saslimt ar dažādām sirds un asinsrites slimībām. Kaut arī dejošanas laikā netiek izmantoti apgrūtinājumi (hanteles, smagumi u.c.), tā palielina muskuļu tonusu, kas palīdz saglabāt ādas tvirtumu. Protams, uzlabojas arī koordinācija un lokanība.

Dejošanas laikā tiek attīstīti arī tādi muskuļi, kurus ikdienā mēs lietojam ļoti maz. Vai zinājāt, ka aktīvi dejojot tiek sadedzināts ap 250 kalorijām? Parasti deju nodarbība ilgst 1 stundu, tas nozīmē, ka tiek sadedzinātas ap 500 kalorijas + lielisks noskaņojums! Galvenais ir labi sagatavoties nodarbībai. Daži ieteikumi:

  • Paņemt līdzi dzeramo ūdeni (aktīvi sportojot, jāpadzeras ik pēc 20 min)

  • Ērts un atbilstošs apģērbs (sporta apģērbs, maiņas apavi)

  • Lietas dušai (ja nepieciešams)

  • Pieteikties nodarbībai (lai rezervētu sev vietu grupā, pirms nodarbības jāpiesakās)

  • Pirmo reizi nāc ar draudzeni (atbalsts un sarunu biedrs vienmēr noder).

Starp citu, ūdenim garšas bagātināšanai, vari pievienot citrona šķēles, svaigu gurķi,  zemenes vai citas ogas, laimu ar piparmētru lapiņām. Ja jūties nogurusi no kārtējās darbadienas, pievieno dzeramajam ūdenim divas tējkarotes ievārījuma. Ievārījums satur gan dažādus vitamīnus, gan cukuru, kas palīdzēs atgūt enerģiju.

Daži ieteikumi par uzturu pirms deju nodarbību apmeklējuma labākam rezultātam:

  • Pirms treniņa (1,5-2 stundas) ieteicams uzņemt olbaltumvielas un ogļhidrātus, lai apgādātu muskuļus un smadzenes ar enerģiju. Treniņa laikā enerģija tiek iztērēta ļoti ātri, tādēļ nepieciešams, lai tā būtu tieši no ogļhidrātiem, jo ķermenis no taukiem nespēj izdabūt nepieciešamo enerģijas daudzumu.

  • Treknu ēdienu pirms treniņa uzturā nevajadzētu uzņemt, jo tas apgrūtina kuņģa darbību.

  • Ja nav paspēts paēst 2h līdz treniņam, tad pirms paša treniņa var apēst dabisko enerģijas batoniņu - banānu vai arī kādu fitnesa batoniņu.

Sportiskas aktivitātes ieteicams ieturēt 3 reizes nedēļā. Tā kā pieejamas daudzveidīgas deju nodarbības, labāk attīstīt dažādas fiziskās īpašības. Galvenās fiziskās īpašības ir spēks, ātrums, izturība, veiklība un lokanība. Tāpēc pirms pieteikšanās nodarbībai, jāizlasa nodarbības apraksts (kādas īpašības tiek attīstītas). Fitnesa treneri uzskata, ka mūsdienās cilvēku lielākais “krišanas akmens” ir veiklība jeb koordinācija. Jo spēka vingrinājumus var izpildīt sporta klubos vai pat mājās, izturību un ātrumu var attīstīt rīta skrējienā, bet veiklību vislabāk pilnveidot dejojot. Deju nodarbībās tiek veidotas deju soļu horeogrāfijas, kas nepārtraukti mainās. Tas liek smadzenēm domāt un apstrādāt informāciju ātrāk, liekot ķermenim ātri izpildīt noteiktās kustības. Kā arī dejošanas laikā tiek attīstīta ritma izjūta, jo nodarbība notiek konkrētās deju mūzikas pavadījumā. Laba mūzika un gandarījums par savu sniegumu, noteikti uzlabo garastāvokli un paaugstina pašvērtējumu.

Anchor 1
bottom of page